Tegelikult on tegemist Norra Kuningliku Ooperi balletisolistiga. Kodusele publikule pakutavast etendusest tähtsamaks peavad korraldajad pilti ajaga kaasaskäivast Eestist, mida maailmale vahendatakse. Keskaegsed munakivi sillutisega labürindid ja iidsed kirikud võrgutavad ka bussi- ja laevareisi huvilisi. Kiidetakse ülekande korraldust ning humoorikaid vaheklippe, kuigi saunaklipi näol olevat tegu soomlaste pärusomandi anastamisega. When Estonia won last year, doubts emerged over whether its public broadcaster was up to the task of hosting the Eurovision due to weak finances, and there are similar worries in Latvia's case. Seetõttu on Eurovisioon Soome silmis oma aja ära elanud.

Rupert Smith, The Guardian, Rahvustevaheline rivaalitsemine algab Eurovisiooni lauluvõistlusel. Eestile annab Eurovisiooni korraldamine võimaluse näidata end maailmale uuest küljest. Juba kümme aastat on Eesti diplomaatia olnud suunatud "endise Nõukogude Vabariigi" imidzhi kaotamisele ja enda reklaamimisele Põhjamaa Tiigrina.

Financial Times, Tema sõnul pole Eurovisioon ainult lauluvõistlus - kui võistlusest jääb hea mulje, muudab see eestlased Euroopa suhtes entusiastlikumaks.

Euroopa on juba Eesti suhtes entusiastlik. Tallinn on suutnud ennast tõestada ideaalse sihtpunktina purjuspäi-seikluste jaoks, kuna Tallinna pubides, baarides ja klubides on odavam pidutseda kui teistes Skandinaavia riikides. Keskaegsed munakivi sillutisega labürindid ja iidsed kirikud võrgutavad ka bussi- ja laevareisi huvilisi. Nii kehas kui mõtetes jäävad paljud eestlased Euroopast kaugele. Tallinna poliitikute ja Brüsseli bürokraatide jaoks on see tõeline probleem, kuna Eestit peetakse kindlaks liitujaks.

Paistab, et Eurovisioonis on Eesti poliitikud leidnud oma salarelva. Kui Eesti eelmisel aastal võistluse võitis, Thomas StrIDSMAN europooldajate hulk suurenema.

Eesti president Arnold Rüütel toetab ELi ja on eriti populaarne tugevate euroskeptikute - maarahva ja vanemate inimeste seas.

Nädal Välismeedias lisa - Eurovisioon 2002

Euroopa Liidu Infokeskus Tallinnas on tühi ilma ühegi infootsijata. Keskuse direktor Helina Lokotar ütles, et on väga raske inimestes ELi vastu huvi tekitada, kuna eestlased on kõige vastu skeptilised, see on nende loomuses ja ajaloos. Eestlased kahtlevad ELi funktsioonides ja selle vajaduses ning arvavad, et see on sama mis Nõukogude Liit. Nagu paljud ELi kodanikud, kahtlevad nii põliseestlased kui Eesti venelased Brüsseli poliitikute võimetes nende igapäevaelu paremaks muuta.

John Sparks,The Independent, Nagu laupäevane punktide andmine näitas, on Põhjamaad endiselt Balti riikide suurimad toetajad nende soovis liituda ELiga; Läti eelmisel Thomas StrIDSMAN Eesti kraapis kokku hääli Põhjamaadelt, järgmisel aastal Balti riigid kindlasti Thomas StrIDSMAN teene.

Kreeka ja Türgi ei suuda ikka veel end nii kaugele viia, et teineteise poolt hääletada, kuigi Kreeka loomulikult toetas Küprost. Malta ja Küpros, kaks Vahemere ELi kandidaati, hääletasid hea solidaarsuse näitena Thomas StrIDSMAN poolt. Pilku haaras ka väike lõik Saksa-Prantsuse suhetest: Saksamaa andis Prantsusmaale kuus punkti ja vastu ei saanud ühtegi. Roger Boyes, The Times, Kõik, kes laupäeval Eurovisiooni punktide jagamist vaatasid, teavad, et võistluse võitis Läti, et otsustavad punktid tulid Leedult, ja et lauluvõistlus korraldati eelmise aasta võitjariigi Eesti poolt.

Eurovisioon osutus Eestile õnnistuseks. Kasutades lauluvõistlust kavalalt reklaamina, tõi Eesti esile oma ELi valmiduse umbes miljonile televaatajale. Eelmise aasta võit Eurovisioonil on suurendanud eestlaste ELi entusiasmi.

Seega on 7 miljonit, mis kulus võistluse korraldamiseks, hästi kasutatud. Läti, kus on samuti palju euroskeptikuid, võib järgmisel aastal oma investeeringust samasugust kasu oodata. Autori arvates oli parim Malta lauljanna Ira Losco, kes nägi oma kostüümis väga pilkupüüdev välja. Aga ta kaotas Lätile, kuna Balti riigid järgisid Kreeka ja Küprose eeskuju ja andsid teineteisele 12 punkti.

Kui nad Thomas StrIDSMAN jätkavad, on võistluse esikoha probleem lahendatud. Siis saaksid nad kõik üksteise eest hääletada ja ühel neist oleks isegi võimalus võita.

Paul Hoggart, The Times, Lauluvõistluse proovid ei läinud eriti hästi. ETV, Eesti riiklik telekanal, ei olnud harjunud nii keeruliste sündmustega, abi ei olnud ka Rootsi televisiooni, viie Eurovisiooni veterani, assisteerimisest. Pinged krutiti eriti üles siis, kui Taani ütles, et ta pole kaameratööga rahul. Pärast teist proovi ei kasutanud Taani eurodelegatsiooni juht Morten Carlsson ETV tehnikutega rääkides just kõige viisakamaid väljendeid.

Kõik peale Suurbritannia võtavad lauluvõistlust maru tõsiselt, eriti laulukirjutajad. Kuid asjad kiskusid pisut ekstreemseks isegi Eurovisiooni standardite järgi, kui Magnifico, Sloveenia laulu autor, leidis ennast rivaaliga kaklemise tulemusena haiglast. The Guardian, Preili Naumova on pidanud vajalikuks vabandada võitmise eest. Läti valitsus hüppab nüüd vihasena ringi kaela langenud kohustuse pärast "see asi" järgmisel aastal korraldada.

Vaene Läti on jäetud kahe võimaluse ette: kamandada oma relvastatud telebrigaad üheks ööks Peterburi või lõhkuda maha Riia kõige suurema sauna eraldusseinad. Artikli kirjutaja kutsub lätlasi Inglismaale Dome'i lauluvõistlust pidama.

Milleks piirduda aga ainult Lätiga? Ei ole mingit põhjust, miks Dome ei võiks olla lauluvõistluse jäädav kodu, kuna Suurbritannia ei võida ju niikuinii enam kunagi. Nick Thomas, The Times, Sellel laupäeval pööravad mõned sajad hispaania "läätsed" oma kompassid laulu "Europe's living a celebration" suunas.

Sel aastal ei jää nad koju, vaid panevad end pidulikult riidesse ja lähevad Suurhalli kolme meetri pikkuse plakatiga "Esp N con Estonia", mis tähendab "Hispaania Eestiga". Blai Felip Palau, La Vanguardia, Paviljoni akustika, mis on valitud Eurovisiooni jaoks, ei ole ligilähedanegi kontserdisaali omale. Artiklis on palju kirjutatud Hispaania eurolauliku tegemistest Eurovisiooni võistluse eel, probleemidena on välja toodud Hispaania väsinud eurofännid ja ajakirjanikud, tohutu ülebroneerimine, piirangud proovidele pääsemiseks.

Lõpuks otsustasid paljud välismaised ajakirjanikud pressikonverentsidest tohutule huvile vaatamata loobuda. Joaquim Roglan, La Vanguardia, Tunni kaugusel Helsingist ja paari sammu kaugusel tsaaride linnast Peterburist on päikest küllaga. Kui praegu taksojuht teid veenaks, et laupäeval sajab, siis siin Tallinnas on täiuslikud tingimused ja aeg, mis näib perfektne laulu harjutamiseks. See kummaline ja huvitav linn on täis topitud haritud inimesi.

Ühel hetkel võib leida end soomlaste keskelt, kaks sammu kaugemal sakslaste keskelt, kolme sammu kaugusel aga justkui tagasi NLi ajas, mille väljendiks on mõned realistliku sotsialismi stiilis ehitatud hooned. Rosa Lopezi on eestlased ristinud Tuhkatriinuks, teades tema tagasihoidlikust päritolust ja viletsast elust saates "Operacion triunfo". Artikli autor usub, et lauluvõistlusel jäetakse ajalugu seljataha ning Eesti, nagu ka kindlasti teised endised NLi riigid, toob võistluse kogu tõsiduse ja kirega maailmale.

Manuel de la Fuente, ABC, Eurovisiooni lauluvõistlusel ei hinnata ainult muusikat, suurt rolli mängib ka poliitika. Üheks Läti võidu põhjuseks oli Balti riikide solidaarsus, olulised punktid tulid viimasena oma hääletustulemused esitanud Leedult. Selline strateegia pole uus. Punktide andmist kasutasid iisraellased ära, selleks et saata toetust Sharoni valitsusele. Iisraellased on pettunud, et Belgia televisiooni kaudu õhutati vaatajaid mitte hääletama Sarit Hadadi, Iisraeli eurolaulja, poolt.

Teiseks ütles Belgia press, et Iisraeli laul on halb ning võitu ega head positsiooni pole mõtet loota, sest selleks, et Iisraelis järgmisel aastal Eurovisiooni pidada, pole aeg veel käes.

Nädal Välismeedias lisa - Eurovisioon 2002

Iisraellased lükkavad edasi lauluvõistluse lindistuste ülevaatamise ja keskenduvad vastuse andmisele solvavatele kommentaaridele. El Pais, Eestlased kulutasid lauluvõistluse organiseerimise peale heldelt 7 miljonit dollarit, olles teadlikud suurepärasest enesereklaami võimalusest. Võistluse lava näitas head maitset, lisaks imponeerisid laulude vahel näidatavad videoklipid. Fotini Barka, Eleftherotypia, Analüüsides lauluvõistlusel ette kantud laulude sõnu ning hääletussüsteemi leiab kibestunud autor, et laulu "S.

Üldise globalisatsiooni tulemusel on laulude tase märgatavalt Thomas StrIDSMAN, mistõttu jõuab autor järeldusele, et kreeka laulja Michalis Rakintzis osutus Tallinnas järjekordseks globalisatsiooni ohvriks. Autori sõnul, kes nimetab Tallinnas toimunut "Paneuroopa campi, kitshi ja maitselageduse lauluvõistluseks", leiab, et hääletusel lähtutakse liialt regioonidest.

Võis ette arvata, et Eurovisiooni peaauhind jääb Skandinaaviasse ja mitte sellepärast, et nad on nii väljapaistvad, vaid sellepärast, et nad annavad teineteisele enim punkte, Rootsi ennekõike aga neile vaestele endistele NLi vabariikidele. Spyros Payiatakis, Kathimerini, Sündmus on vaatamata kõrgele eale olümpiamängude ja jalgpalli MMi järel üks vaadatumaid. Sébastien Catroux, Le Parisien, Viide Kreekale ja Küprosele. Pierre Rubenach, Le Monde, Hääletustulemused on tihti arusaamatud.

Oli näha, et teatud riikide vahel toimus omavaheline punktide jagamine. Naaberriikide jaoks on oluline olla solidaarne. Seda taktikat kasutas ka Belgia esindaja Sergio, visates laval hundiratast, aga see ei tõstnud teda pingerea esiritta. Saavutatud Kuid, neljateistkümne uue kandidaadiga, kelle seas Thomas StrIDSMAN Valgevene, Ukraina, Serbia ja Albaania, ei tea Eurovisioon veel, milline saatus teda ees ootab.

Kuid ma ei ole pettunud. Pean märkima, et Eurovisioon ei ole enam see, mis varem. Nüüdsest peale võib rääkida Ida-Euroopa riikide laulufestivalist.

Saksamaa, Hispaania, Rootsi, kõigil olid head laulud, kuid vaadake, kuhu nad platseerusid Seda just oma jutukuse poolest. Kuid tee võis ristuda ka belglastega, kes kandsid T-särke Sergio Thomas StrIDSMAN. Tallinnasse saabus tsharterlennuga 90 Sergio fänni. Nende hulgas ka belglasest shokolaadimeister Callebaut, kelle pagasis oli umbes kolmekümne sentimeetrine Sergio shokolaadikuju.

Eddy Przybylski, La Dernière Heure, Sellele järgnesid mitmed protestid, kui sai teatavaks ürituse organiseerimise eelarve suurus, üle 6,5 miljoni euro. Lisaks läks eestlaste meeleolu alla, kui tehti teatavaks rahvusliku eelvooru tulemus: riiki ei esinda sel aastal mitte eesti lauljatar, vaid rootslasest Barbie nukk.

Lauluvõistluse õhtul oli kõigil Tallinna tänavatel tunda pinge tõusu. Ilm oli korraldajate poolel. Raekoja platsile, keskaegsete siniste, roheliste ja roosade majadega muinasjutu platsile oli paigaldatud hiigelsuur ekraan. Just seal ja ei kuskil mujal, elas Eesti läbi oma Eurovisiooni. Enamiku eestlaste jaoks ei oma aga Eurovisioon suuremat tähendust, nii nagu ka meil. Tähendus tuleb alles hiljem. Valitsus on toetanud projekti mitmete miljonite eurodega, kuna on teada, et selline hulk tähelepanu on hindamatu väärtusega, eriti väikese riigi jaoks, kes on veendunud, et tal põhiliselt just sellest puudu ongi - tähelepanust.

Thomas StrIDSMAN

Meil puudub ju Eestist igasugune pilt. Võib-olla on mingi ähmane ettekujutus "kolmest Balti riigist," kuid nende järjekorda ega pealinnu ei oska keegi täpselt öelda. Seda on uhketel eestlastel eriti raske Thomas StrIDSMAN. Ühest küljest seetõttu, et EBU kahtlused eestlaste võimekuse üle lauluvõistlus korraldada olid haavavad. Teisest küljest tundub lausa naeruväärsena nende jaoks väide, nagu võiksid leedulased kunagi võita; mõelda vaid missugune kaos sellest võiks tekkida.

Eestlased on endassetõmbunud, distsiplineeritud, protestandid; leedulased ekstraverdid, kaootilised, katoliiklased - kes seda kähku selgeks ei õpi, endale Tallinnas sõpru ei leia.

Näib nagu oleks aastatepikkune Nõukogude ike tekitanud surve, mis Nagu tahtnuks eestlased enesedistsipliini ja edasipüüdlikkuse läbi ennast kümne aastaga mitte üksnes kiviajast uusaega paisata, vaid koguni arenenud riikide esiritta pürgida. Nad on välja arendanud teatud tüüpi paberita bürokraatia, nii et ministrid istuvad kabineti kohtumistel sülearvutite ees, rahval on ligipääs Internetile, ning nad rõõmustavad, et nende riiki võib sümboolselt nimetada ka "e-stonia"-ks.

Autojuhtidel on võimalus parkimise eest mobiiltelefoniga maksta; kõikjal on näha siniseid silte -märgiga, mis tähistavad Interneti kasutamise võimalust - liiklusmärgid, mitte reklaamsildid. Arvesse tuleb võtta segajad, milleks võib olla näiteks mõni Tallinnasse saabunud laev. Kõrgtehnika seab ka omad piirid.

Nii näiteks ei tohi ühegi delegatsiooni raames esineda laval rohkem kui kuus esinejat, kuna igaühel neist on isiklikul sagedusel töötavale mikrofonile lisaks ka veel eraldi sagedusel töötav väike 'nööp' kõrvas, millega ta kuuleb iseenda häält. Sellele lisaks tuleb meeles pidada, et lava taga tuleb üles seada järgmine esineja, siis kui laval veel eelmist numbrit esitatakse; ning sedagi, et õhtu juhtidel on sellel aastal liikumisruumi kuni 60 m, seda tänu sisseulatuvale lava pikendusele cat walk.

Arvestama peab ka võimalike rikete ja varumikrofonidega. Suurim oht aga Thomas StrIDSMAN publikus, eriti ajakirjanikes, kellel on ohtrasti kõiksugu raadiosaatjaid sisaldavaid aparaate. Riski vähendamiseks on korraldajatel spetsiaalsed skännerid, millega saadet ohustavad aparaadid välja peilitakse. Iga süsteemi jaoks on varusüsteem - mikserpult, ülekandebuss, isegi varusatelliit.

Ajakava on režiiga raudselt paika pandud ja etteastete vahel on täpselt 55 sekundilised pausid. Sellega aga ettevalmistused ei piirdu. Kui otseülekandega peaks midagi juhtuma, ei pea ei Euroopa ega Iisraeli televaataja tühja ekraani vaatama, vaid reede õhtul lindistatakse kogu etendus täies pikkuses ja kõikide kostüümidega. Paremat tehnilist ettevalmistuse taset ja turvalisust on raske ette kujutada.

Norbert Lossau, Die Welt, Läände see väike 1,4 miljoni elanikuga Balti riik tahabki jõuda; Siiski levib rahva seas hoopis veel teine nimetus — Eurolaul - mis tuletab meelde eestlaste pikka laulutraditsiooni, mis pole alguse saanud mitte eelmise aasta Eurovisioonivõidust, vaid Thomas StrIDSMAN juured ulatuvad Eurolaul on niisiis Tallinnas, ja Saksamaalgi käivad ettevalmistused laupäevase peo jaoks.

Aga mida on selle eesti peo jaoks vaja? Kindlasti sini-must-valgeid ehk Eesti värvides lipukesi.

Thomas StrIDSMAN

Sinine nagu Läänemeri, must nagu maamuld, valge nagu parema tuleviku lootus. See lootus on eestlasi kandnud kaua - aastasadu on see maa käinud käest kätte rootslaste, sakslaste ja venelaste vahel. Armastus laulmise vastu tasus ennast ära, kui aastal saavutati taas iseseisvus, ning Eesti lipud lehvisid uhkelt jälle kõikjal, mis sest, et enesekindlus oli veidikene kannatada saanud. Kummalisel kombel ei esindagi Eestit kodus toimuval Eurovisioonil eestlane, vaid Et kaubanduse signaalid rootsi lauljatar Sahlene.

Lohutust võib otsida sellest, et eelmise aasta võidulaulja oli Aruubalt pärit Dave Benton, või sellestki, et rootslased Eurovisioonist üht-teist teavad, nagu juba ABBA aegadest vastuvaidlematult teada on. Peter Riesbeck, Berliner Zeitung, Esimest korda toimub Eurolaul - nagu kohalikud võistlust kutsuvad - Ida-Euroopa reformitavas riigis, ning ametlikku retoorikat uskudes on Eurovisioon jõudnud sinna, kuhu ta kuulubki.

Kuid linnas pole Eurolaulu innustust kusagil näha - pole Thomas StrIDSMAN ega suurt ekraani, kust lavaproove võiks jälgida, pole näha suveniire, T-särke ega muud sellist. Kogu Euroopa pilgud on pööratud Eestile. Eestlased aga pööravad oma pilgud ära. Seetõttu on lõppkontserdi piletid veel saadaval, ehkki Saku Suurhallis pole viiendikkugi Kopenhaageni "Parkeni" kohtadest.

Peeter Rebane, Eurovisiooni peaprodutsent leiab, et neid, kellele selline piletihind on taskukohane, on piisavalt. Oleks ju mõttetu maksta maksumaksjate kulul kinni kellegi lõbus kontserdielamus. Kodusele publikule pakutavast etendusest tähtsamaks peavad korraldajad pilti ajaga kaasaskäivast Eestist, mida maailmale vahendatakse.

Niisiis jääb üle loota, et laulmine aitab Eestit ka sellel korral, nagu seda on juhtunud korduvalt ennegi. Muide, Eestit esindab Eurovisioonil rootslane, Thomas StrIDSMAN laulab inglise keeles. Nii euroopalikuks on Eesti juba saanud. Hannes Gamillscheg, Frankfurter Rundschau, Kuidas ta küll nii karmi lüüasaamisega toime tuleb? Eile õhtul kell Miks ta küll telefonihääletusel nii vähe punkte sai?

Vanameister Ralph Siegeli laulust ilmselt ei piisanud, lavashows polnud sädet. Päris masendav õhtu Thomas StrIDSMAN Corinna Mayle, peaaegu alandus. Ta köeti suurte lootustega üles - ja siis läbikukkumine. Üks hea uudis katastroofiliselt Eurovisiooni-õhtult: Corinna May laulu helilooja Ralph Siegel ei astu sellel suurel shlaagrivõistlusel Saksamaa eest enam kunagi üles.

Seda on ta igatahes tõotanud. Nimelt on Eurovisiooni laulvõistlus oma olemuselt muutumas, mida väidab ka ARD Saksamaa LV Ringhääling Eurovisiooni osakonna juhataja Jürgen Meier-Beer, sõnades: "Eestlased on lauluvõistluse lavastanud enneolematult kaasaegse popshowna. Sellisel laval nägi Saksamaa etteaste eriti vanamoodne välja.

Selline üheseltmõistetav kaotus annab nüüd mulle volituse ka Saksamaal vanast Eurovisiooni imidzhist kaugeneda. Eesti riigile on need rahad juba lauluvõistluse külalised tagasi toonud; ning veelgi enam, on toimunud hindamatu imidzhimuutus. Maa, mida väljaspool paljud pidasid Siberi lähedusse jäävaks tühermaaks, näitas sadade miljonite vaatajate ainuüksi Saksamaal ligi 10 miljonitet ta on kaasaegne, loov ja edasipüüdlik Euroopa osa. Esimest korda lauluvõistluse ajaloo vältel oli läbivaks teemaks "kaasaegne muinasjutt," mida oli näha disainis, lavakujunduses ning kõiges muuski.

Märkamata ei jäänud ka iga etteaste ees mängitud postkaardi lühifilmide sügavam tähendus.

Language switcher

Nii võrdles Eesti end ühes postkaardis Okasroosikesega, kes aastaid kestnud unest äratati - selge viide NLi okupatsioonile. Enne põlatud Venemaa etteastet lõppes postkaart sõnaga "Vabadus". Soomlasi kostitati saunaga jne. Siiski tundub, et Pinocchio, kelle nina ära kukkus, sattus tahtmatult otse pimeda lauljatari Corrina May etteaste ette. Pärast võistlust toimunud peole Ralph Siegel ja Corinna May ei läinud. Härra Siegel leidis, et on parematki teha kui Eurovisiooniga tegelda. Tal jääb veel vaid üle välja nuputada, mis see on.

Lauluvõistluse ajal Firenzes ja Milanos viibinud Jürgen Jävik näiteks ei suutnud leida ühtegi telekanalit, millel oleks võinud ülekannet jälgida. Tallinna melu eest Riiga pagedes, seal kohvikus istudes ja elu üle järele mõeldes, tuli artikli autorile mõte ühest riigist, mis hõlmaks Eestit ja Lätit, milles oleks kolm rahvusgruppi ja üks pealinn, Riia.

Selle idee teostamine jääb ilmselt praktilistel kaalutlustel ära, kuid vähemalt on meil lootus pääseda Thomas StrIDSMAN. Kaur Kender, Die Zeit, Sinna oli toimekas suursaadik Mart Laanemäe kokku kutsunud rahvast, et arutleda Eesti rolli üle ja et koos vaadata Tallinnas toimuva Eurovisiooni lauluvõistluse ülekannet. Kuigi sellelt lauluvõistluselt ei olnud oodata mingit "laulvat revolutsiooni," millega omal ajal NLi lagunemine esile kutsuti, tõestasid eestlased ja lätlased siiski oma tugevust: lätlased esimesed ja eestlased kolmandad.

Ainult leedulased lubasid endale täielikku hävingut. Rendezvous, Die Presse, Swissinfo, Iisraeli asevälisminister rebi Melchior väljendas pahameelt seoses Belgia ja Rootsi televisiooni kommentaatorite nõuannetega vaatajatele Iisraeli laulu poolt mitte hääletada. Iisrael näeb selles tugevaid Iisraeli-vastaseid meeleolusid, mille on Euroopas esile kutsunud sõjalised aktsioonid palestiinlaste vastu. NRC Handelsblad, Seda ei saa aga öelda osalejate kohta Balti riikidest.

Nemad võtavad asja tõsiselt. Nende jaoks ei ole Eurovisiooni laulufestival mingi campy, triviaalne laulukeste konkurss, mille üle Lääne—Euroopas isegi mõnikord naerdakse, vaid neile on see eluliselt tähtis ehk üks Binaarne valik Cheats oma maad maailmale esitleda. Isegi Eesti peaminister lõi kaasa. Tõsidus ja entusiasm, millega eestlased ja lätlased festivali suhtuvad on tugevas kontrastis selle dekadentliku tsirkusega, mida see endast kulisside taga kujutab.

Seal on festival eelkõige meelelahutuse allikas, teiste vaatamise ja Thomas StrIDSMAN näitamise mäng artistidele ja ajakirjanikele.

Thomas StrIDSMAN

Suure osa moodustavad homod, kes kasutavad seda üritust seksuaalsete kontaktide loomiseks. Sel aastal on festivali ruumides ka prostituute märgata. Bouma, NRC Handelsblad, Ometi ei ole eemalolek täielik. Belgia solisti taustalauljad on hollandlased. Samuti Dave Benton, kes Thomas StrIDSMAN Tanel Padariga hoolitseb õhtu avaakordi eest. Eesti on selle lauluvõistlusega kindlalt sooritanud suure Euroopa-eksami, sest alati keerukas Eurovisiooni lauluvõistluse organiseerimine oli lõppeval nädalal ETV väga heades kätes.

Thomas StrIDSMAN Telegraaf, Hispaanlased olid festivalile tulnud enam kui hääleka ja shovinistlikult meelestatud ajakirjanikuga. Seitsmes koht, peaaegu sada punkti Marie N—st tagapool, tundus külma dushina — ei, solvanguna.

Kostus süüdistusi, et Balti- ja Skandinaaviamaad on jälle kokku mänginud. See Thomas StrIDSMAN teada süüdistus, mis kõlab igal aastal ning mil ka tõetera sees. Teiselt poolt leiab samasugune hääletuspraktika kasutamist Vahemere äärest pärit osavõtjate hulgas. Eindhoven dagblad, Marie N klaaris arved konkurentide lärmaka diskoga ja on oma võiduga tekitanud Läti valitsusele probleeme.

Balti riikide jaoks ei tähenda Eurovisioon vaid kerget nauditavat õhtukest naljakate ühepäevaliblikatega. Võistlust esitatakse kui prestiizhet projekti, mis avab ukse Euroopasse, annab võimaluse majandusele ning Thomas StrIDSMAN turismile. Ega muidu ei oleks Eesti peaminister vaevunud möödunud nädalal intensiivselt tegelema lauluvõistlusega ja kogu valitsus igasugu üritustele täies hiilguses kohale tulema. Tallinna kauplused on täis ametlikku festivali kaupa, lugematud embleemid kaunistavad linna, televisioon kajastab kõiki esinejate proove otse ja kohad Raekoja platsil, kus on ülespandud suur ekraan, on juba nädal ette reserveeritud.

Nii soovisid organiseerijad hajutada umbusklike Euroopa kolleegide eelarvamust: kaootiline pime maa, mis ei suuda sedalaadi sündmust korraldada. Sellest pingest sündis ilus, sõbralik ja sujuv festival.

Annemart van Rhee, Algemeen Dagblad, Pärast Stockholmi, Kopenhaagenit ja Tallinna peetakse järgmise aasta festival Riias. Lätile 47 laulufestivali võidu toonud Marie Naumova teab, millega ta on hakkama saanud. Riias üksi kõige vajalikuga toime tulla saab raske olema. Morten Carlsson Taani Raadiost peab tänavuaastast Eurovisiooni läbi aegade kõige paremini korraldatuks.

Enne seda aga püütakse suurest avalikust tähelepanust nii ametlikul kui kommertslikul tasandil võimalikult palju kasu saada.

Thomas Søje Hansen, Berlingske Tidende, Belgiast pärit Chantal Caphaert, kes kolis Eestisse 7 aastat tagasi ja avas restorani "Charital", kinnitab, et selle aja jooksul on palju muutunud. Ta räägib ka, et eestlased loodavad Eurovisiooniga astuda viimase sammu Euroopasse. Oma restoranist on ta võinud jälgida poliitikute ja politsei võitlust maffia ja organiseeritud kuritegevusega, mis viimasel ajal on üha suuremaks probleemiks muutunud.

Võib-olla sellepärast ongi tänavapildis nii palju politseinikke näha, nüüd kus Kuidas valida aktsiaid India valikuvoimalustes jälgib kogu Euroopa.

Isegi prostituute, "kellest on saanud ehk pisut koormav kaubamärk Baltimaadele", pole näha. Vestlusest kahe vennaga Marko ja Andreas Toomekes on paari kuu eest kolinud Tallinnasse töötama ja õppima selgub, et "maal künname ikka veel hobusega ja inimesed on tohutult vaesed".

Õhtul saab Eestimaast Estland Pidumaa Festland ja inimesed elavad Eurovisioonile kaasa suurel rahvapeol Raekoja platsil, Saku Suurhalli pileti hind käib suurele osale eestlastest üle jõu.

Eestlased on kinnised ja tagasihoidlikud, sellest aitab üle saada alkohol. Eurovisiooni abil loodab Eesti Euroopasse jõuda, see on küll läinud maksma palju miljoneid, aga kokkuvõttes peaks Eesti Thomas StrIDSMAN kasumit 6 miljonit, arvutab teleülekande juht Peeter Rebane.

Tegelikult ei ole Tallinn ainult ilus vanalinn, vaid ka kommunismi-aegsed betoonehitistega slummid, vanad puumajad ning ameerikalikud ostukeskused, reklaamid ja Kadaka turg.

Eestlaste suhtumine venelastesse, kes moodustavad kolmandiku Eesti elanikkonnast, on negatiivne. Taani eurolaulu autor, rumeenia päritolu Michael Ronson, kinnitab, et Eestis on kõik palju kiiremini arenenud kui Rumeenias, ning et Eesti kui esimese endise idabloki maa võit Eurovisioonil aitab Ida-Euroopa riikidel ennast kuuldavaks teha.

Erik Jensen, Politiken, Paljusid laule iseloomustab ndate nostalgia. Väheste võimalike üllatustena on programmis õhtujuhtide Annely Peebo ja Marko Matvere duett. Annely Peebo, kes on Viini Rahvusooperi metsosopran, on saanud veelgi suuremaks kuulsuseks kui Tanel Padar. Marie N sai pärast võitu Riias kuningliku vastuvõtu osaliseks, president Vaira-Vike Freiberga võttis noore tähe isiklikult vastu ja tänas teda tema panuse eest. Marija Naumova kuulub sellesse kolmandikku Läti 2,4 miljonilisest elanikkonnast, kes on pärit Venemaalt.

Nõukogude ajal oli see eeliseks, pärast Balti riikide iseseisvumist aga seatakse venekeelsele vähemusele karme nõudmisi, et kodanikuõigusi ära teenida. Inimõigusi kaitsvate organisatsioonide poolt on neid nõudmisi kritiseeritud ja ka EL ja NATO on nõudnud nende leevendamist.

Vastuseisu venelastele võis Marija tunda Kaks aastat hiljem välja antud lätikeelne plaat müüs plaatinastaatuse vääriliselt. Lene Frøslev, Berlingske Tidende, Taanit tabas viimase koha näol kõigi aegade suurim ebaedu. Eelmise aasta teleshow Kopenhaagenis oli kõigiti stiilipuhas ja klassikaline, suur ja võimas, kuid samaaegselt pisut jäik. Eurovisiooni mõte on aga pidu, värvid ja rõõmus popmuusika.

Seetõttu oli loomulik ja vabastav näha, et selle aasta osavõtjad olid Tallinnasse tulnud selleks, et meelelahutust pakkuda ja nautida oma etteasteid telekaamerate ja Saku Suurhalli publiku ees. Klass omaette olid Rootsi, Eesti, Soome ja Makedoonia laulud.

Rootslaste tüdrukutetrio oma energilise etteastega lõi saalis selle meeleolu, mis kuulub Eurovisiooni finaali juurde. Eesti laulu esitas rootslasest lauljatar Sahlene, keda kohalikud alguses kritiseerisid, kuna ta pole eestlane. Kokkuvõttes oli Eurovisiooni lauluvõistlus õnnestunud, nii saalis kui teles meelelahutuslik üritus. Ainuke ebaõnnestumine oli kaameratöös ja montaažis, kumbi ei vastanud kaasaja nõudmistele.

Õhtu juhid Marko Matvere ja Annely Peebo said ülesandega Triple B Trading System, nad olid oma osas vabamad kui eelmise aasta Pilmark ja Crone.

Language switcher

Viimane koht tähendab, et Taani saab Eurovisioonil jälle osaleda alles Samuti oli shokeeritud Taani Raadio delegatsioon. Põhjusi otsitakse nõrgast esinemisest, aga ka poliitilisest kokkumängust Ida-Euroopa riikide vahel. Helilooja Michael Ronson pakub välja, et järgmisel korral ei öeldaks, millise maa lauluga on tegemist, et hääletus oleks objektiivne.

Ta oli ka kuulnud, nagu oleks rumeenlased jätnud taanlastele hääle andmata Taani immigrantide suhtes ebasõbraliku poliitika tõttu. Dave Benton usub, et võit tähendab Eestile rohkem kui mõnele teisele maale, muusika on ainult üksa osa, võimas on see, et sada miljonit inimest vaatavad Eestit.

Edasi on juttu briti konsultatsioonifirma välja töötatud Brand Estoniast. Seda on uhketel Thomas StrIDSMAN eriti raske taluda. Ühest küljest seetõttu, et EBU kahtlused eestlaste võimekuse üle lauluvõistlus korraldada olid haavavad. Teisest küljest tundub lausa naeruväärsena nende jaoks väide, nagu võiksid leedulased kunagi võita; mõelda vaid missugune kaos sellest võiks tekkida.

Eestlased on endassetõmbunud, distsiplineeritud, protestandid; leedulased ekstraverdid, kaootilised, katoliiklased - kes seda kähku selgeks ei õpi, endale Tallinnas sõpru ei leia.

Näib nagu oleks aastatepikkune Nõukogude ike tekitanud surve, mis Nagu tahtnuks eestlased enesedistsipliini ja edasipüüdlikkuse läbi ennast kümne aastaga mitte üksnes kiviajast uusaega paisata, vaid koguni arenenud riikide esiritta pürgida.

Nad on välja arendanud teatud tüüpi paberita bürokraatia, nii et ministrid istuvad kabineti kohtumistel sülearvutite ees, rahval on ligipääs Internetile, ning nad rõõmustavad, et nende riiki võib sümboolselt nimetada ka "e-stonia"-ks.

Autojuhtidel on võimalus parkimise eest mobiiltelefoniga maksta; kõikjal on näha siniseid silte -märgiga, mis tähistavad Interneti kasutamise võimalust - liiklusmärgid, mitte reklaamsildid. Arvesse tuleb võtta segajad, milleks võib olla näiteks mõni Tallinnasse saabunud laev. Kõrgtehnika seab ka omad piirid. Nii näiteks ei tohi ühegi delegatsiooni raames esineda laval rohkem kui kuus esinejat, kuna igaühel neist on isiklikul sagedusel töötavale mikrofonile lisaks ka veel eraldi sagedusel töötav väike 'nööp' kõrvas, millega ta kuuleb iseenda häält.

Sellele lisaks tuleb meeles pidada, et lava taga tuleb üles seada järgmine esineja, siis kui laval veel eelmist numbrit esitatakse; ning sedagi, et õhtu juhtidel on sellel aastal liikumisruumi kuni 60 m, seda tänu sisseulatuvale lava pikendusele cat walk.

Arvestama peab ka võimalike rikete ja varumikrofonidega. Suurim oht aga peitub publikus, eriti ajakirjanikes, kellel on ohtrasti kõiksugu raadiosaatjaid sisaldavaid aparaate. Riski vähendamiseks on korraldajatel spetsiaalsed skännerid, millega saadet ohustavad aparaadid välja peilitakse. Iga süsteemi jaoks on varusüsteem - mikserpult, ülekandebuss, isegi varusatelliit.

Ajakava on režiiga raudselt paika pandud ja etteastete vahel on täpselt 55 sekundilised pausid. Sellega aga ettevalmistused ei piirdu. Kui otseülekandega peaks midagi juhtuma, ei pea ei Euroopa ega Iisraeli televaataja tühja ekraani vaatama, vaid reede õhtul lindistatakse kogu Thomas StrIDSMAN täies pikkuses ja kõikide kostüümidega.

Paremat tehnilist ettevalmistuse taset Thomas StrIDSMAN turvalisust on raske ette kujutada. Norbert Lossau, Die Welt, Läände see väike 1,4 miljoni elanikuga Balti riik tahabki jõuda; Siiski levib rahva seas hoopis veel teine nimetus — Eurolaul - mis tuletab meelde eestlaste pikka laulutraditsiooni, mis pole alguse saanud mitte eelmise aasta Eurovisioonivõidust, vaid mille juured ulatuvad Eurolaul on niisiis Tallinnas, ja Saksamaalgi käivad ettevalmistused laupäevase peo jaoks.

Aga mida on selle eesti peo jaoks vaja? Kindlasti sini-must-valgeid ehk Eesti värvides lipukesi. Sinine nagu Läänemeri, must nagu maamuld, valge nagu parema tuleviku lootus. See lootus on eestlasi kandnud kaua - aastasadu on Thomas StrIDSMAN maa käinud käest kätte rootslaste, sakslaste ja venelaste vahel. Armastus laulmise vastu tasus ennast ära, kui aastal saavutati taas iseseisvus, ning Eesti lipud lehvisid uhkelt jälle kõikjal, mis sest, et enesekindlus oli veidikene kannatada saanud.

Kummalisel kombel ei esindagi Eestit kodus toimuval Eurovisioonil eestlane, vaid hoopis rootsi lauljatar Sahlene. Lohutust võib otsida sellest, et eelmise aasta võidulaulja oli Aruubalt pärit Dave Benton, või sellestki, et rootslased Eurovisioonist üht-teist teavad, nagu juba ABBA aegadest vastuvaidlematult teada on.

Peter Riesbeck, Berliner Zeitung, Esimest korda toimub Eurolaul - nagu kohalikud võistlust kutsuvad - Ida-Euroopa reformitavas riigis, ning ametlikku retoorikat uskudes on Eurovisioon jõudnud sinna, kuhu ta kuulubki.

Kuid linnas pole Eurolaulu innustust kusagil näha - pole plakateid ega suurt ekraani, kust lavaproove võiks jälgida, pole näha suveniire, T-särke ega muud sellist. Kogu Euroopa pilgud on pööratud Eestile. Eestlased aga pööravad oma pilgud ära. Seetõttu on lõppkontserdi piletid veel saadaval, ehkki Saku Suurhallis pole viiendikkugi Kopenhaageni "Parkeni" kohtadest. Peeter Rebane, Eurovisiooni peaprodutsent leiab, et neid, kellele selline piletihind on taskukohane, on piisavalt.

Oleks ju mõttetu maksta maksumaksjate kulul kinni kellegi lõbus kontserdielamus. Kodusele publikule pakutavast etendusest tähtsamaks peavad korraldajad pilti ajaga kaasaskäivast Eestist, mida maailmale vahendatakse. Niisiis jääb üle loota, et laulmine aitab Eestit ka sellel korral, nagu Thomas StrIDSMAN on juhtunud korduvalt ennegi. Muide, Eestit esindab Eurovisioonil rootslane, kes laulab inglise keeles. Nii euroopalikuks on Eesti juba saanud.

Hannes Gamillscheg, Frankfurter Rundschau, Kuidas ta küll nii karmi lüüasaamisega toime tuleb? Eile õhtul kell Miks ta küll telefonihääletusel nii vähe punkte sai? Vanameister Ralph Siegeli laulust ilmselt ei piisanud, lavashows polnud sädet. Päris masendav õhtu mõistlikule Corinna Mayle, peaaegu alandus. Ta köeti suurte lootustega üles - ja siis läbikukkumine. Üks hea uudis katastroofiliselt Eurovisiooni-õhtult: Corinna May laulu helilooja Ralph Siegel ei astu sellel suurel shlaagrivõistlusel Saksamaa eest enam kunagi üles.

Seda on ta igatahes tõotanud. Nimelt on Eurovisiooni laulvõistlus oma olemuselt muutumas, mida väidab ka ARD Saksamaa LV Ringhääling Eurovisiooni osakonna juhataja Jürgen Meier-Beer, sõnades: "Eestlased on lauluvõistluse lavastanud enneolematult kaasaegse popshowna. Sellisel laval nägi Saksamaa etteaste eriti vanamoodne välja. Thomas StrIDSMAN üheseltmõistetav kaotus annab nüüd mulle volituse ka Saksamaal vanast Eurovisiooni imidzhist kaugeneda.

Eesti riigile on need rahad juba lauluvõistluse külalised tagasi toonud; ning veelgi enam, on toimunud hindamatu imidzhimuutus. Maa, mida väljaspool paljud pidasid Siberi lähedusse jäävaks tühermaaks, näitas sadade miljonite vaatajate ainuüksi Saksamaal ligi 10 miljonitet ta on kaasaegne, loov ja edasipüüdlik Euroopa osa. Esimest korda lauluvõistluse ajaloo vältel oli läbivaks teemaks "kaasaegne muinasjutt," mida oli näha disainis, lavakujunduses ning kõiges muuski.

Märkamata ei jäänud ka iga etteaste ees mängitud postkaardi lühifilmide sügavam tähendus. Nii võrdles Eesti end ühes postkaardis Okasroosikesega, kes aastaid kestnud unest äratati - selge viide NLi okupatsioonile. Enne põlatud Venemaa etteastet lõppes postkaart sõnaga "Vabadus".

Soomlasi kostitati saunaga jne. Siiski tundub, et Pinocchio, kelle nina ära kukkus, sattus tahtmatult otse pimeda lauljatari Corrina May etteaste ette.

Pärast võistlust toimunud peole Ralph Siegel ja Corinna May ei läinud. Härra Siegel leidis, et on parematki teha kui Eurovisiooniga tegelda. Tal jääb veel vaid üle välja nuputada, mis see on. Lauluvõistluse ajal Firenzes ja Milanos viibinud Jürgen Jävik näiteks ei suutnud leida ühtegi telekanalit, millel oleks võinud ülekannet jälgida. Tallinna melu eest Riiga pagedes, seal kohvikus istudes ja elu üle järele mõeldes, tuli artikli autorile mõte ühest riigist, mis hõlmaks Eestit ja Lätit, milles oleks kolm rahvusgruppi ja üks pealinn, Riia.

Selle idee teostamine jääb ilmselt praktilistel kaalutlustel ära, kuid vähemalt on meil lootus pääseda ELi. Kaur Kender, Die Zeit, Sinna oli toimekas suursaadik Mart Laanemäe kokku kutsunud rahvast, et arutleda Eesti rolli üle ja et koos vaadata Tallinnas toimuva Eurovisiooni lauluvõistluse ülekannet.

Kuigi sellelt lauluvõistluselt ei olnud oodata mingit "laulvat Thomas StrIDSMAN millega omal ajal NLi lagunemine esile kutsuti, tõestasid eestlased ja lätlased siiski oma tugevust: lätlased esimesed ja eestlased kolmandad. Ainult leedulased lubasid endale täielikku hävingut. Rendezvous, Die Presse, Swissinfo, Iisraeli asevälisminister rebi Melchior väljendas pahameelt seoses Belgia ja Thomas StrIDSMAN televisiooni kommentaatorite nõuannetega vaatajatele Iisraeli laulu poolt mitte hääletada. Iisrael näeb selles tugevaid Iisraeli-vastaseid meeleolusid, mille on Euroopas esile kutsunud sõjalised aktsioonid palestiinlaste vastu.

NRC Handelsblad, Seda ei saa aga öelda osalejate kohta Balti riikidest. Nemad võtavad asja tõsiselt. Nende jaoks ei ole Eurovisiooni laulufestival mingi campy, triviaalne laulukeste konkurss, mille üle Lääne—Euroopas isegi mõnikord naerdakse, vaid neile on see eluliselt tähtis ehk üks viis oma maad maailmale esitleda.

Isegi Eesti peaminister lõi kaasa. Tõsidus ja entusiasm, millega eestlased ja lätlased festivali suhtuvad on tugevas kontrastis selle dekadentliku tsirkusega, mida see endast kulisside taga kujutab. Seal on festival eelkõige meelelahutuse allikas, teiste vaatamise ja enda näitamise mäng artistidele ja ajakirjanikele.

Suure osa moodustavad homod, kes kasutavad seda üritust seksuaalsete kontaktide loomiseks. Sel aastal on festivali ruumides ka prostituute märgata. Bouma, NRC Handelsblad, Ometi ei ole eemalolek täielik. Belgia solisti taustalauljad on hollandlased. Samuti Dave Benton, kes koos Tanel Padariga hoolitseb õhtu avaakordi eest.

Eesti on selle lauluvõistlusega kindlalt sooritanud suure Euroopa-eksami, sest alati keerukas Eurovisiooni lauluvõistluse organiseerimine oli lõppeval nädalal ETV väga heades kätes. De Telegraaf, Hispaanlased olid festivalile tulnud enam kui hääleka ja shovinistlikult meelestatud ajakirjanikuga.

Seitsmes koht, peaaegu sada punkti Marie N—st tagapool, tundus külma dushina — ei, solvanguna. Kostus süüdistusi, et Balti- ja Skandinaaviamaad on jälle kokku mänginud. See on teada süüdistus, mis kõlab Thomas StrIDSMAN aastal ning mil ka tõetera sees. Teiselt poolt leiab samasugune hääletuspraktika kasutamist Vahemere äärest pärit osavõtjate hulgas. Eindhoven dagblad, Marie N klaaris arved konkurentide lärmaka diskoga ja on oma võiduga tekitanud Läti valitsusele probleeme.

Balti riikide jaoks ei tähenda Eurovisioon vaid kerget nauditavat õhtukest naljakate ühepäevaliblikatega. Võistlust esitatakse kui prestiizhet projekti, mis avab ukse Euroopasse, annab võimaluse majandusele ning impulsi turismile. Ega muidu ei oleks Eesti peaminister vaevunud möödunud nädalal intensiivselt tegelema lauluvõistlusega Thomas StrIDSMAN kogu valitsus igasugu üritustele täies hiilguses kohale tulema. Tallinna kauplused on täis ametlikku festivali kaupa, lugematud embleemid kaunistavad linna, televisioon kajastab kõiki esinejate proove otse ja kohad Raekoja platsil, kus on ülespandud suur ekraan, on juba nädal ette reserveeritud.

Nii soovisid organiseerijad hajutada umbusklike Euroopa kolleegide eelarvamust: kaootiline pime maa, mis ei suuda sedalaadi sündmust korraldada. Sellest pingest sündis ilus, sõbralik ja sujuv festival. Annemart van Rhee, Algemeen Dagblad, Pärast Stockholmi, Kopenhaagenit ja Tallinna peetakse järgmise aasta festival Riias.

Lätile 47 laulufestivali võidu toonud Marie Naumova teab, millega ta on hakkama saanud. Riias üksi kõige vajalikuga toime tulla saab raske olema. Morten Carlsson Taani Raadiost peab tänavuaastast Eurovisiooni läbi aegade kõige paremini korraldatuks. Enne seda aga püütakse suurest avalikust tähelepanust nii ametlikul kui kommertslikul tasandil võimalikult palju kasu saada.

Thomas Søje Hansen, Berlingske Tidende, Belgiast pärit Chantal Caphaert, kes kolis Eestisse 7 aastat tagasi ja avas restorani "Charital", kinnitab, et selle aja jooksul on palju muutunud.

Ta räägib ka, et eestlased loodavad Eurovisiooniga astuda viimase sammu Euroopasse. Oma restoranist on ta võinud jälgida poliitikute ja politsei võitlust maffia ja organiseeritud kuritegevusega, mis viimasel ajal on üha suuremaks probleemiks muutunud. Võib-olla sellepärast ongi tänavapildis nii palju politseinikke näha, nüüd kus Eestit jälgib kogu Euroopa. Isegi prostituute, "kellest on saanud ehk pisut Thomas StrIDSMAN kaubamärk Baltimaadele", pole näha.

Vestlusest kahe vennaga Marko ja Andreas Toomekes on paari kuu eest kolinud Tallinnasse töötama ja õppima selgub, et "maal künname ikka veel hobusega ja inimesed on tohutult vaesed".

Õhtul saab Eestimaast TO TRD-kanada usaldusvoimaluste kauplemine Pidumaa Festland ja inimesed elavad Eurovisioonile kaasa suurel rahvapeol Raekoja platsil, Saku Suurhalli pileti hind käib suurele osale eestlastest üle jõu.

Eestlased on kinnised ja tagasihoidlikud, sellest aitab üle saada alkohol. Eurovisiooni abil loodab Eesti Euroopasse jõuda, see on küll läinud maksma palju miljoneid, aga kokkuvõttes peaks Eesti saama kasumit 6 miljonit, arvutab teleülekande juht Peeter Rebane. Tegelikult ei ole Tallinn ainult ilus vanalinn, vaid ka kommunismi-aegsed betoonehitistega slummid, vanad puumajad ning ameerikalikud ostukeskused, reklaamid ja Kadaka turg.

Eestlaste suhtumine venelastesse, kes moodustavad kolmandiku Eesti elanikkonnast, on negatiivne. Taani eurolaulu autor, rumeenia päritolu Michael Ronson, kinnitab, et Eestis on kõik palju kiiremini arenenud kui Rumeenias, ning et Eesti kui esimese endise idabloki maa võit Eurovisioonil aitab Ida-Euroopa riikidel ennast kuuldavaks teha.

Erik Jensen, Politiken, Paljusid laule iseloomustab ndate nostalgia. Väheste võimalike üllatustena on programmis õhtujuhtide Annely Peebo ja Marko Matvere duett. Annely Peebo, kes on Viini Rahvusooperi metsosopran, on saanud veelgi suuremaks kuulsuseks kui Tanel Padar. Marie N sai pärast võitu Riias kuningliku vastuvõtu osaliseks, president Vaira-Vike Freiberga võttis noore tähe isiklikult vastu ja tänas teda tema panuse eest.

Marija Naumova kuulub sellesse kolmandikku Läti 2,4 miljonilisest elanikkonnast, kes on pärit Venemaalt. Nõukogude ajal oli see eeliseks, pärast Balti riikide iseseisvumist aga seatakse venekeelsele vähemusele karme nõudmisi, et kodanikuõigusi ära teenida. Inimõigusi kaitsvate organisatsioonide poolt on neid nõudmisi kritiseeritud ja ka EL ja NATO on nõudnud nende leevendamist. Vastuseisu venelastele võis Marija tunda Kaks aastat hiljem välja antud lätikeelne plaat Thomas StrIDSMAN plaatinastaatuse vääriliselt.

Lene Frøslev, Berlingske Tidende, Taanit tabas viimase koha näol kõigi aegade suurim ebaedu. Eelmise aasta teleshow Kopenhaagenis oli kõigiti stiilipuhas ja klassikaline, suur ja võimas, kuid samaaegselt pisut jäik.

Eurovisiooni mõte on aga pidu, värvid ja rõõmus popmuusika. Seetõttu oli loomulik ja vabastav näha, et selle aasta osavõtjad olid Tallinnasse tulnud selleks, et meelelahutust pakkuda ja nautida oma etteasteid telekaamerate Thomas StrIDSMAN Saku Suurhalli publiku ees. Klass omaette olid Rootsi, Eesti, Soome ja Makedoonia laulud. Rootslaste tüdrukutetrio oma energilise etteastega lõi saalis selle meeleolu, mis kuulub Eurovisiooni finaali juurde.

Eesti laulu esitas rootslasest lauljatar Sahlene, keda kohalikud alguses kritiseerisid, kuna ta pole eestlane. Kokkuvõttes oli Eurovisiooni lauluvõistlus õnnestunud, nii saalis kui Warrior Trading Strategies meelelahutuslik üritus.

Ainuke ebaõnnestumine oli kaameratöös ja montaažis, kumbi ei vastanud kaasaja nõudmistele. Õhtu juhid Marko Matvere ja Annely Peebo said ülesandega hakkama, nad olid oma osas vabamad kui eelmise aasta Pilmark ja Crone. Viimane koht tähendab, et Taani saab Eurovisioonil jälle osaleda alles Samuti oli shokeeritud Taani Raadio delegatsioon. Põhjusi otsitakse nõrgast esinemisest, aga ka poliitilisest kokkumängust Ida-Euroopa riikide vahel.

Helilooja Michael Ronson pakub välja, et järgmisel korral ei öeldaks, millise maa lauluga on tegemist, et hääletus oleks objektiivne. Ta oli ka kuulnud, nagu oleks rumeenlased jätnud taanlastele hääle andmata Taani immigrantide suhtes ebasõbraliku poliitika tõttu.

Dave Benton usub, et võit tähendab Eestile rohkem kui mõnele teisele maale, muusika on ainult üksa osa, võimas on see, et sada miljonit inimest vaatavad Eestit. Edasi on juttu briti konsultatsioonifirma välja töötatud Brand Estoniast.

Anna Sahlin Sahlene : "Poliitikud ja meedia, kes on ELi liikmelisuse poolt, kasutavad Eurovisiooni lauluvõistlust ära, et eestlasi ELi suhtes positiivselt meelestada. Aga kõik mu sõbrad siin suhtuvad ELi negatiivselt. Edasi tuuakse välja kontrast ilusa vanalinna ja nõukogude aega meenutava Lasnamäe vahel. Eurovisiooni pilet on üle mõistuse kallis ja Brand Estonia jaoks kulutatud raha oleks võinud Thomas StrIDSMAN muuks kasutada vestlusest aastase Martin Kauberiga.

Stina Blomgren, Dagens Nyheter, Eurovision Song Contest on meie võimalus näidata, et Eesti on noor, modernne ja kiiresti arenev maa", ütleb Raivo Suni, Eurovisiooni pressiesindaja. Paremat võimalust ennast Euroopale näidata kui laupäevasel otseülekandel, ei saa väike Eesti enam kunagi. Laulva revolutsiooniga sai Eesti vabaks ja on Balti riikidest kõige kiiremini ja edukamalt edasi liikunud. Pärast möödunudaastast Eurovisioonivõitu on suurem osa eestlasi ELiga ühinemise poolt Thomas StrIDSMAN kui kõik läheb nagu planeeritud, võib Eestist saada ELi liige juba aastal Selle aasta novembris peaks Eestit ootama ka kutse NATOsse, mille suhtes eestlased on alati positiivsed olnud.

Mats Larsson, Expressen, Tekstide kvaliteet inglise keele kohalt on aga sageli kahtlane. Muljed Tallinnast: "Kasiinod, ööpäevaringselt avatud ööklubid, drag-schowd, kioskid, kus keset ööd alkoholi müüakse, tugevalt meigitud staarid baarilettide ääres Kas pole mitte Tallinn natuke nagu Las Vegas? Erinevalt Ametlik Eurovisiooni-programm on täielik jama. Belglaste eurolaul meenutab möödunudaastast Padarit ja Bentonit.

Anders Nunstedt, Expressen, Muid muljeid kajastab artikli lõpus lause "Te ei tea, mida tähendab mõiste "hall" enne, kui olete näinud stalinistliku arhitektuuri jäänuseid selles linnas.

Tõeliselt vaimustav. Põhjuseks oli Christer Björkmani repliik, et vähemalt tema annaks Iisraeli laulule null punkti. Björkman ise ütleb, et teda mõisteti valesti ning kommentaari põhjuseks oli kehv laul, mitte poliitiline olukord Lähis-Idas.

Thord Eriksson, Dagens Nyheter, Ärritus on jõudnud ka Iisraeli ning asjaga on seotud ka Iisraeli asevälisminister Michael Melchior. SVT Fiktioni programmijuhi kohusetäitja Margareta Feldt-Ahren ei nõustu Claes Åkessoni ja Christer Björkmani kommentaaridega, vaid vabandab ning teatab, et loomulikult ei tohiks sellisel puhul sääraseid kommentaare esineda. Björkman jääb selle juurde, et tema kommentaar puudutas ainult laulu ja ei olnud poliitiline.

Sofia Stridsman, Expressen, Oma sõnul ütles ta ainult, et Iisraeli laul saaks temalt null punkti. Dan Panas, Aftonbladet, Võistlus kaotab kogu oma väärtuse, kui see niiviisi jätkub. Minu arvates peaks Ida-Euroopa maadel olema oma Thomas StrIDSMAN, enne kui nad tulevad suurde finaali.

Rootsi trio Afro-Dite oli lauluvõistluse suurfavoriit, kuid sai kõigest kaheksanda koha ning võidu saavutas ootamatult Läti. Rootsi delegatsioon shokeeritud. Afro-Dite mänedžer Bert Karlsson: "See võistlus sureb välja kui kommertslikud lood ei võida.

Läti võit on skandaal võistluse jaoks. Ida-Euroopa maad hääletavad poliitiliselt ja ainult üksteise poolt. Samuti on olnud juttu oma, Põhjamaade lauluvõistluse korraldamisest.

Tobias Lindner, Aftonbladet, Veel eelmise päeva pressikonverentsil, kui Marija Naumova üritas ajakirjanike tähelepanu püüda, poleks keegi arvanud, et Lätil on võiduvõimalus. Võib küsida, kas kunagi on mõni maa võtnud Eurovisiooni võitu nii tõsiselt kui Eesti, rõõmu jätkub ikka veel ja see peegeldub tohutus turustusaparaadis Eesti oma kaubamärgi ümber.

Nagu palju kordi varemgi, erines lõpptulemus suuresti ennustatust. Afro-Dite garanteeris Rootsile kaheksanda kohaga siiski võimaluse osaleda ka järgmise aasta võistlusel, 14 viimasel jääb see vahele. Malena Rydell, Dagens Nyheter, Samasugused spekulatsioonid käivad Thomas StrIDSMAN Läti ümber. Arvid Babris Läti televisioonist ütleb, et Läti saab sellega probleemideta hakkama. Martin Söderström, Aftonbladet, See on siiski kõige parem laul", ütleb Per Bjurman.

See lugu on ülehomme unustatud. Mattias Impulsi valiku strateegia, Aftonbladet, Sahlene lootis tulla viie hulka, kolmas koht on fantastiline tulemus. Võidulaulu eriti heaks ei Valiku strateegia moodul, küll aga esitajat.

Sahlene: "Ma arvan, et publik hääletas tema, mitte laulu poolt. Bert Karlsson: "Lauluvõistlusel ei ole enam mingit muusikalist kvaliteeti. Riigid hääletavad üksteise poolt vaatamata sellele, kas lugu on hea või halb. Svante Stockselius väidab vastu, et võidulaul sai hääli kõikjalt Euroopast ja Bert Karlssoni hinnangu põhjuseks on pettumus.

Bert Karlsson tahaks sisse viia eelvõistlused, kus sõelutaks välja kümmekond lugu muusikaliselt tugevatest riikidest, mis siis omavahel võistleksid. Anneli Rogerman, Svenska Dagbladet, Kui hääli loeti, oli kõigile selge, et Thomas StrIDSMAN riigid olid sõlminud pakti Läti laulu võiduks. Võitja Marie N ütles pressikonverentsil, et selles pole midagi imelikku, et naabrid üksteist aitavad ning et võita ei saa, kui ei ole head laulu. Just nagu Põhjamaad ei hääletaksi üksteise poolt.

Läti võidulaul sai kõrgeid punkte Hispaanialt, Saksamaalt, Iisraelilt, Šhveitsilt, Austrialt ja Kreekalt, keda ei saa kuidagi idabloki maadeks pidada. Rootslaste kriitika võib kokku võtta: rahval pole õigus, eriti idaeurooplastel, ja kuna rahvast ei saa välja vahetada, peab asja juhtima kitsas "shlaagriteadlik" ring. Lätis nagu Eestiski on rahvuslik identiteet tugevasti muusikaga seotud. Eesti jaoks tähendab korraldamine suurt võimalust tutvustada oma maad suurele Euroopa telepublikule.

Eesti laul ja kolmas koht said rootslastelt rahuldava hinnangu, kas sellepärast, et seda esitas rootslane? Expressen, Aftonbladet, Svenska Dagbladet, Praegu ehitatakse Lätis kahte halli, mis peavad valmima Et kasutada Riia jalgpallistaadionit, tuleks see varustada katusega.

Läti delegatsiooni juht Arvids Babris ütleb: "Me saame hakkama, isegi kui peame korraldama võistluse telgis oma pealinna turuplatsil. Osaleda sobivate maade rohkuse tõttu on tekkinud idee eelvõistlustest. Mõte võib teostuda paari aasta jooksul.

Kas võõrustajamaa Eesti võib endale lubada teistkordset korraldamist, on ise küsimus. Palju hääli võivad saada ka Iisrael ja Malta. Järgmisel aastal võistleb jälle ka Norra. Möödunudaastane võit oli Eestile suur kingitus, nüüd panustatakse suuresti oma riigi turustamisele. Anders Grønneberg, Dagbladet, Üllatuslikult võitis Läti ja võõrustajamaa Eesti jagas kolmandat kohta Suurbritanniaga.

Läti võidu otsustasid Leedu antud 12 punkti. Keeruline teleaparatuur oli laenatud Rootsist ja sisse oli seatud Interneti-ühendus, nõnda et fännid said finaali ajal esinejatega chattida. Eestit tutvustavad lõigud laulude vahel valmisid aasta jooksul valitsuse järelvalve all. Taani jäi viimaseks, nagu Norra eelmisel aastal. Lohutus rootslastele, kes saavutasid loodetust halvema tulemuse, oli Eesti kolmas koht, kuna laulu esitas rootslasest artist. NTB, Aftenposten, Taanlased kahtlustavad kokkumängu ning seda, et "Eurovisioonil ei ole enam tegemist muusika, vaid poliitikaga".

Taanlaste kriitikaga ühinesid rootslased ja soomlased, Põhjamaad peaksid kaaluma oma lauluvõistlust, ilma osalejateta Lõuna- ja Ida-Euroopast. NTB, Aftenbladet, Dagbladet, M92 Jaga valik Tehingud Kõik muud uudised peale Eurovisiooni said otsa juba mai alguses. Lõpuks on täitunud eestlaste kauaaegne unistus.

Juba sotsialismiajal tahtsid eestlased Eurovisioonile, kui Jugoslaavia osales. Kaupluseriiulitele on ilmunud hulgi Eurovisiooni-kaupa. Müüakse Eurovisiooni-shokolaadi, -shampust ja -veine. Eesti Post lasi välja Eurovisioonile pühendatud postmargi. Leena Hietanen, Kauppalehti, Eesti on Eurovisiooniga seoses käivitanud ka Eesti tuntuks projekti. Kampaania kaudu esitletakse Eestit kui fenomenaalse muudatuse läbi teinud riiki, ärimeeste Eldoraadot ning turistide unelmat.

Tallinna suuremate hotellide lähedusse on paigutatud hiiglaslikud reklaamplakatid. Eurovisiooni pressikeskuses on saadaval Eestit tutvustavaid materjale, üks kutsuvam kui teine. Keegi soomlasest naljamees oli nädala alguses nende vahele sokutanud ka hunniku Lieksa puhkpillinädala materjale. Kuigi Eestit külastanud soomlased on olnud hämmastava muutuse tunnistajaiks, viitab vestlus kaugemalt tulnutega asjaolule, et riigi imagot vaid mõned päevad kestva ajurünnakuga ei muuda.

Mõnepäevase kogemuse põhjal hindas Loukakis eestlasi sõbralikeks, kuid mitte eriti headeks organisaatoriteks, kui võrrelda eelmise aasta Taani võistluse korraldusega. Alates See osa tuleks täiesti lammutada. Pekka Mikkola, Kaleva, Ürituse kui sellise suhtes võib esineda vastakaid arvamusi, kuid selle PR-väärtus on taasiseseisvunud Eesti jaoks kulukatest väljaminekutest hoolimata vaieldamatu suurusega. Ja mis olekski Eestile sobivam kui edu laulu alal. Käivitus ju ka taasiseseisvumiseni viinud protsess 10 aastat tagasi laulva revolutsiooniga.

Kultuur on ka üldiselt olnud tugev relv eestlaste rahvusliku eneseteadvuse tõstmisel, kuigi ka sporti ja majandust on saatnud suhteline edu. Eestlaste põhieesmärk on Läänes võimalikult tugevalt kanda kinnitada.