Kas meie energiakasutus on säästlik? Nõudlik parlament seaks ka riigikontrolli uude olukorda, ergutaks meid leidma uusi originaalseid lähenemisnurki ja tõstma analüüsi taset, sest ka riigikontrolli inimesi motiveerib, kui nende tööst reaalset kasu on, mitte see, kui nende töö kuhugi musta auku kaob. Oma töödes kavatseb riigikontroll seega pakkuda lähema viie aasta jooksul laiemat ja kaugemale vaatavat pilti, kui see seni on tavaks olnud. Kaupmehi tasub usaldada, küll aga tasub olla tarbijana tark ja vaadata kelle käest see ost lõpuks teha. Seega on just nüüd õige aeg kulutada seadusloome alt vabanenud energia selleks, et nõuda aru, kuidas maksumaksja raha on kulutatud ja kas selle raha eest on saavutatud soovitud tulemusi.

Kaubandussusteemi ees

Majandus Euroopa Liidu kaubandusvolinik Cecilia Malmström hoiatas neljapäeval USA-d üleilmse kaubandussüsteemi lõhkumise eest ja kutsus Washingtoni selle asemel üles koostööle kaubandusreeglite reformimiseks.

President Donald Trumpi agressiivne kaubanduspoliitika on võtnud sihikule nii sõbrad kui Kauplemispaeva skeemi strateegia, kuid ennekõike on ta keskendunud Hiina väidetavalt ebaausale praktikale, sealhulgas tehnoloogiavargusele, massiivsetele subsiidiumidele ja riiklike ettevõtete soodustustele.

Kaubandussusteemi ees

Malmströmi sõnul on küll õigustatud USA mure, et üleilmsed kaubandusreeglid ei suuda Hiinat adekvaatselt ohjeldada, kuid samas tekitab probleeme Washingtoni enda tegevus Maailma Kaubandusorganisatsioonis WTOsealhulgas selle vaidluste lahendamise organi blokeerimine. EL ja Ühendriigid on "sageli sama meelt globaalset kaubandust varitsevate ohtude diagnoosis, kuid mitte alati ravis", lausus ta rahvusvahelise kaubandusõiguse teemalisel konverentsil.

Kaubandussusteemi ees

Tokyo, Brüssel ja Washington lubasid mullu ühiselt teha tööd WTO reeglite uuendamiseks, et toime tulla ebaausate kaubanduspraktikatega, sealhulgas nendega, milles süüdistatakse Pekingit. Kaubandussusteemi ees ja Brüssel on töötanud kuid ametlike kaubanduskõneluste käivitamiseks pärast juunis sõlmitud kokkulepet Trumpi ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri vahel.

Suspense: Thieves Fall Out / Strange Death of Charles Umberstein / The Black Curtain

Juncker ja Trumpi lubasid mitte kehtestada teineteisele uusi imporditolle ja alustada piiratud mahus kaubandusleppe kõnelusi. Kokkulepe leevendas kaubanduspingeid ajal, kui Trump ähvardas kehtestada karmid imporditollid Euroopa autodele.

Kaubandussusteemi ees

Voliniku sõnul loodab ta kõrvaldada kõik imporditollid tööstuskaupadelt, mis oleks oluline majanduslikult, aga ka Ühendriikidega vastastikuse usalduse taastamise mõttes.

EL-i "solvasid tõsiselt" USA tollimaksud terase ja alumiiniumi impordile, mida põhjendati riigi julgeoleku huvidega, tõdes ta. Ning nüüd jälgime me hoolikalt presidendi otsust autode ja autoosade suhtes," märkis Malmström.

Kaubandussusteemi ees

USA kaubandusministeerium esitas Valgele Majale raporti Trumpi poliitikast hoolimata USA kaubanduspuudujääk mullu hoopis suurenes. Trump: kaubanduskõnelused Hiinaga lähevad päris hästi Trump ütles neljapäeval, et läbirääkimistel kaheksa kuud kestnud kaubandussõja lõpetamiseks Hiinaga on tehtud edusamme.

Ta väljendas Valges Majas ajakirjanikele lootust, et vastasseis õnnestub lahendada. Kõnelused kulgevad "päris kenasti", märkis president. Hiina ja USA ametiisikud on väljendanud vaheldumisi nii optimismi, et lepe on käeulatuses, kui ka hoiatanud, et palju tööd on veel ees.

Prindi Oviiri esimesel ametiajal kaotas riigikontroll Partsi ajal kasvanud hambad, teisel ametiajal kaotab riigikontroll ilmselt ka proteesid, kirjutas üks irvhambast tundmatu netiasukas minu uueks ametiajaks riigikontrolöriks nimetamise kohta mõnda aega tagasi. Sain südamest naerda, kuid selles käsitluses on paraku ka üks väga levinud ootus — näha riigikontrollis agressiivset hammustajat või igaühe peale lakkamatult haukuvat koera. Riigikontrollilt oodatakse politsei või prokuröri rolli asumist, kärarikkaid süüdistusi ja rusikaviibutusi.

Alates Kaubandussusteemi ees on Hiina ja USA kehtestanud imporditolle kokku üle miljardi dollari väärtuses teineteise kaupadele, mis on kahjustanud mõlema riigi tootmissektorit ja tekitanud hirmu maailmamajanduse aeglustumise pärast. USA kaubandusministeerium teatas kolmapäeval, et puudujääk kaubavahetuses Hiinaga küündis Trumpi agressiivsetest meetmetest hoolimata mullu rekordilise ,2 miljardi dollarini.

Toimetaja: Laur Viirand.

Eesti e-kaubanduse liidu esindaja: kuidas valida ostuks turvalist e-poodi? Martin Lond rääkis raadio Elmar otse-eetris, et Eesti e-kaubandussüsteemi tasub täna laias plaanis usaldada, samas on kasulikum eelistada tuntumaid kaupmehi. Klient on täna kuningas ja valib ise, kust kohast, kelle käest ja mis hinnaga ta kauba ostab. Kaupmehi tasub usaldada, küll aga tasub olla tarbijana tark ja vaadata kelle käest see ost lõpuks teha. Pimesi ei tasu kõiki tundmatuid tegijaid usaldada,» sõnas ta.